Vizuálna identita štátnej správy Českej republiky

Česká republika a Slovensko mali pri tvorbe vizuálnej identity štátnej správy rovnakú východiskovú situáciu, keďže do roku 1993 fungovali v spoločnom štáte a kultúrno spoločenské podhubie pre  grafický dizajn bolo približne rovnaké. V Čechách prebehli a konštatne prebiehajú zmeny vizuálnych identít jednotlivých ministerstiev a štátnych inštitúcií. Podobne ako na Slovensku však nejde o komplexné a jednotné riešenia vizuálnej identity štátnej správy ako celku. Situácia je rovnaká ako na Slovensku, kde každé ministerstvo, inštitúcie a úrady štátnej správy majú vlastné logo a vizuálnu identitu, ale neobsahujú žiadne spoločné identifikačné prvky, na základe ktorých by sa dal odčítať vzájomný vzťah inštitúcií. Niektoré ministerstvá používajú znak českého leva ako základ pre svoje
logá, iné ministerstvá pre zmenu používajú nové piktogramy alebo len samotnú typografiu.

Nové vizuálne identity vznikajú na základe verejných súťaží alebo tendrov, do ktorých sú pozvané renomované grafické štúdiá a agentúry. V snahe získať novú, originálnu a profesionálnymi maniérmi nezaťaženú vizuálnu identitu, niektoré ministerstvá zvolili iný prístup a niekoľkokrát zadali túto úlohu Ateliéru grafického dizajnu a vizuálnej komunikácie VŠUP v Prahe. Tento postup ministerstiev ale kritizivali niektorí profesionální dizajnéri. Aleš Najbrt pre ČTK povedal: „Pokiaľ nové logo vytvárajú študenti, považujem to za chybu. Študenti majú študovať a takú prácu, ako je tvorba loga či vizuálneho štýlu štátnej inštitúcie majú robiť profesionáli. Študenti medicíny tiež neoperujú a študenti architektúry nestavajú domy.”

Vytvorenie jednotnej vizálnej identity pre české ministerstvá naznačilo Studio Najbrt v návrhu pre Ministerstvo zahraničných vecí. Jednoduchá štylizácia leva v kombinácii s písmom Republic od Suitcase Type Foundry a dva červené a modré vertikálne pruhy naznačujú uniformný prístup s možnosťou využitia tohto systému ako základ jednotnej vizuálnej identity pre všetky ministerstvá. Ministerstvo zahraničných vecí sa tento zámer zjednotenia vizuálnej identity na základe tohto loga snažilo presadiť, ale ostatné ministerstvá tento zámer nepodporili.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s