Dánsko – The Crowning Touch

Projekt globálnej zmeny vizuálnej identity štátnej správy v Dánsku bol začatý v roku 1990 a trval viac ako desať rokov. Do projektu s názvom The Crowning Touch (Dotyk koruny) boli zapojené všetky inštitúcie, ktoré mali právo používať vo svojej komunikácii symbol dánskej kráľovskej koruny, celkovo zahŕňal 12 štátnych inštitúcíí. Hlavným dôvodom rozhodnutia pre vytvorenie novej vizuálnej identity štátnej správy bola jej reštrukturalizácia, ktorá si vyžiadala zmeny v spôsobe komunikácie a prezentácie. Zo starých konzervatívnych vykonávateľov administratívy sa mali stať agenti, ktorí sprostredkúvali styk medzi štátom a občanmi a medzi súkromným a verejným sektorom.
Novú vizuálnu identitu vytvorilo štúdio Kontrapunkt, pod vedením Bo Linnemanna. Redizajn sa netýkal len vytvorenia logotypu, ale celej komunikačnej sféry inštitúcií – vnútornej aj vonkajšej komunikácie.V mnohých prípadoch sa týkal aj orientačných systémov v budovách sídiel inštitúcií, keďže aj tie prešli stavebnou rekonštrukciou. Základom a spoločným prvkom vizuálnej identity jednotlivých inštitúcií sa stala dánska kráľovská koruna, ktorá bola rôzne tvarovo štylizovaná tak, aby vyjadrovala poslanie alebo činnosť konkrétnej inštitúcie a zároveň vyjadrovala príslušnosť k Dánsku, historické korene a tradičné hodnoty.


Riešenie vizuálnej identity poskytovalo inštitúciam priestor na odlíšenie sa. Spoločným prvkom bola už spomínaná koruna, ale ďalšie prvky loga (a celkovej identity) už boli riešené samostatne s ohľadom na potreby prezentácie jednotlivých charakteristík inštitúcií. Nie všetky vizuálne identity 12 inštitúcií realizovalo štúdio Kontrapunkt samostatne, ale v niektorých prípadoch si pozvalo na spoluprácu ďalšie štúdiá.


Aj keď vizuálna identita dánskej správy bola vytvorená v rokoch 1990 – 2000 pôsobí aj dnes moderne a nadčasovo. Snaha Kontrapunktu o komplexné a jednotné riešenie vizuálnej identity s dôrazom pre poskytnutie priestoru pre vizuálnu individualitu jednotlivých inštitúcií je zreteľná pri každom z dvanástich riešení.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s