Výtvarné stvárnenie návrhu štátneho znaku SR

Autormi výtvarnej štylizácie znaku sú heraldik Ladislav Vrteľ a výtvarník Ladislav Čisárik ml. Svoje riešenie vysvetľujú v dokumente z 1. marca 1990.

Výtvarné stvárnenie návrhu štátneho znaku Slovenskej republiky
Navrhovaný štátny znak Slovenskej republiky výtvarne vychádza z erbu na pečati z prvej polovice 14. storočia. Dôvodom výberu práve tejto historickej predlohy je najmä skutočnosť, že predstavuje vôbec najstarší známy erb, v ktorom je dvojitý kríž postavený už na trojvrší, keďže do roku 1301 sa v štíte zobrazoval len samotný dvojitý kríž. Návrh zohľadňuje starobylosť erbu, rešpektuje ranogotický tvar štítu, podobu kríža i zahĺbené zakončenia ramien typické pre 14. storočie.

Na rozdiel od historickej predlohy však tvorcovia návrhu štátneho znaku trojvršie zvýšili. Príčinou je fakt, že od 14. stor. do 19. stor. trojvršie významne prispelo k tomu, že sa erb s dvojitým krížom stal teritoriálnym symbolom hornatého Horného Uhorska, neskôr jeho obyvateľov, slovenským národným symbolom a napokon štátnym znakom. Od čias, kedy sa tento znak stal slovenským národným symbolom /1848/ sa trojvršie v slovenskom znaku vždy považovalo za významný a zmysluplný symbol a zobrazovalo sa dostatočne zreteľne. Nový návrh štátneho znaku Slovenskej republiky na túto takmer 150 ročnú tradíciu zobrazovania slovenského národného symbolu logicky nadväzuje.

Autori návrhu – heraldik PhDr. Ladislav Vrteľ a výtvarník Ladislav Čisárik ml. – si za vypracovanie predlohy štátneho znaku Slovenskej republiky nenárokujú žiadnu finančnú odmenu; považujú za česť, že mohli sa podieľať na oživení heraldického vyjadrenia slovenskej štátnosti.

Ladislav Vrteľ, Ladislav Čisárik ml.

scan dokumentu

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s